Kontakt z nami

telefon kontaktowy:
(48) 601-71-02-95
napisz do nas e-mail:
abihome@home.pl
ikona

Instalacje
  

CO TO JEST INTELIGENTNY DOM ???

To dobre pytanie.  Jeśli wierzyć wielu firmom oferującym produkty pod tą nazwą, to już załączenie kilku świateł za pomocą  palmtopa, telefonu komórkowego  lub ekranu dotykowego czyni dom inteligentnym, no  i oczywiście „ przysparza mieszkańcom znacznych oszczędności energii”. 

Jaka jest więc prawda ???. Prawie wszystkie oferowane rozwiązania są niczym innym niż mniej lub bardziej rozbudowaną automatyką budynku, często są to zwykłe sterowniki radiowe, do których można podłączyć  dowolne urządzenia. Oczywiście istnieją na rynku rozwiązania zasługujące na to określenie,  jednak nie oszukujmy się,  koszt zakupu jest dość wysoki ze względu na procesory sterujące ich pracą. Ogólnie można powiedzieć, że „inteligencja” zaczyna się wtedy, gdy sterownik analizuje więcej niż jeden parametr, np. sterownik rolet „decyduje” o trybie pracy z uwzględnieniem temperatury, aktualnego nasłonecznienia i siły wiatru. Dopiero na podstawie tych danych sterownik otworzy w zimie rolety od strony południowej gdy świeci słońce, żeby dogrzać mieszkanie, a gdy słońce przesunie się na drugą stronę budynku zamknie je aby nie tracić ciepła. W lecie będzie reagował odwrotnie.  To samo dotyczy automatyki ogrzewania, np. wyłącza ogrzewanie pokoju, gdy go wietrzymy, ponieważ zwykły termostat właśnie wtedy  zwiększy ogrzewanie,  reagując na chwilowy spadek temperatury.

Osobnym zagadnieniem są sposoby sterowania takimi instalacjami. Wydawać by się mogło, że jeśli inteligentny to wykonujący zadania „w tle” nie angażujący naszej uwagi. Nic bardziej mylnego. Znane są rozwiązania gdzie załączenie kilku lamp z ustawionym poziomem świecenia, zwany „sceną świetlną” może odbywać się   za pomocą ekranu dotykowego, polmtopa czy telefonu komórkowego, co przez kilka dni jest nawet ciekawe, ale potem już tylko uciążliwe. O ile używanie ekranu dotykowego bywa pomocne choć drogie, to pozostałe „sterowniki” służą jedynie zadziwieniu gości.

Z gadżetami jest jeden zasadniczy problem, mianowicie szybko się nudzą.  Warto dobrze się zastanowić jakie funkcje rzeczywiście nam odpowiadają i jednocześnie są nam potrzebne.  Jeśli uzbroimy swój dom w  rozwiązania, które okażą się po czasie uciążliwe, codzienny kontakt z nimi będzie nam każdorazowo przypominał o dokonanym wyborze.

CO WARTO MIEĆ ???

Oczywiście automatyka domowa, czy też jej bardziej rozbudowana wersja zwana   „inteligentnym domem”  jest z wielu powodów godna polecenia.  Jednak przy doborze jej elementów należy kierować się zdrowym rozsądkiem i rachunkiem ekonomicznym. Mimo, że nasz punkt widzenia z racji przygotowanej oferty nie może być obiektywny, to korzystając z  wieloletniego doświadczenia przy wykonywaniu tego typu instalacji możemy zarekomendować Państwu kilka funkcji istotnych, z punktu widzenia  oszczędności i bezpieczeństwa.

Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi. Teoretycznie załatwia to zabezpieczenie energetyczne klasy B+C. Teoretycznie. Jeśli dojdzie do bezpośredniego uderzenia w budynek lub w jego  otoczeniu, możemy być niemile zaskoczeni. Straty mogą być naprawdę istotne. Telewizor, tuner, komputer, lodówka, piec to tylko niektóre powody naszego zmartwienia.  Wystarczy powiązać funkcję załączania systemu alarmowego z automatycznym odcięciem zasilania, żeby wyeliminować konieczność ręcznego wyłączania urządzeń przed dłuższym wyjazdem lub wręcz wyjściem do pracy. Będąc na miejscu sami możemy przed burzą wyłączyć zasilanie, jednak jeśli nikogo niema w domu …

 Wyłączanie zbędnego oświetlenia i urządzeń. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że wyłączone urządzenia  pozostające w stanie czuwania  pobierają ponad 20% energii zużywanej podczas pracy.  Jeśli będą to: telewizor, dekoder, tuner, komputer, to „czuwając” bezproduktywnie przez średnio 18 godzin na dobę i 360 dni w roku, pozbawiają nas zupełnie ładnej sumki.  Niewiele osób posiada nawyk gaszenia zbędnego oświetlenia. Wystarczy jednak powiązać sterowanie oświetleniem z czujnikami ruchu systemu alarmowego, aby będąc w stanie wyłączenia alarmu, bez żadnych dodatkowych kosztów, system sam pilnował i wyłączał zbędne w danej chwili oświetlenie. To samo dotyczy automatycznego odłączanie zbędnych urządzeń elektrycznych. Jeśli mamy w domu pomieszczenie w którym często prasujemy, to warto wychodząc z domu, systemowo w tym gniazdku odłączać napięcie.

Warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Oczywiście system alarmowy w dzisiejszych czasach jest normą. Jeśli ktoś myśli, że u niego w domu niema nic do ukradzenia… to tylko tak myśli. Jednak alarm to tylko część tego co możemy w temacie bezpieczeństwo dla siebie i rodziny zrobić.  Tlenek węgla potrafi być zabójczy, a wystarczy odpowiedni czujnik, żeby wyeliminować niebezpieczeństwo. Każdemu z nas, prawdopodobnie, przynajmniej raz pękła rurka doprowadzająca wodę do pralki. Jeśli mieszkamy w bloku, o tym fakcie zawiadomią nas wściekli sąsiedzi, jednak w domu jest problem, w ciągu kilku godzin będziemy mieli prawdziwą powódź. I znowu wystarczy odpowiedni czujnik  i elektrozawór automatycznie odcinający dopływ wody, jeśli dodatkowo system wyśle SMS-a  z informacją o zdarzeniu, to rzeczywiście  możemy „spać spokojnie”. 

Tak naprawdę warto inwestować w automatykę z trzech powodów, ze względu   na   realne oszczędności energii jakie możemy dzięki temu osiągnąć,  wygodę, oraz właśnie dla „świętego spokoju”,  który jest wartością samą w sobie.

NA CZY MOŻEMY JESZCZE OSZCZĘDZIĆ ???

Oszczędności,  i to niemałe,  możemy osiągnąć już w trakcje budowy domu, przede wszystkim unikając błędów. Powiedzenie, że pierwszy dom powinniśmy  budować dla wroga, następny dla rodziny a dopiero trzeci dla siebie,  nie jest pozbawione sensu.  Jest tak ponieważ każda następna budowa przynosi kolejne doświadczenia.  Idąc tym tokiem rozumowania, z racji wykonywanego zawodu, towarzyszymy inwestorom  od stanu „surowego zamkniętego” po uruchamianie telewizji  i Internetu w nowo zamieszkanym gniazdku, w ten sposób stając się powiernikami wszystkich błędów, przykrych doświadczeń i przemyśleń wynikających z procesu budowy. Przykro to powiedzieć, ale dzięki temu możemy podzielić się z Państwem wiedzą o najczęściej popełnianych błędach, a także o sposobach ich wyeliminowania.  Dla naszych klientów przygotowaliśmy poradnik jak ich uniknąć  przy wykonywaniu instalacji, oraz jak poczynić z tego tytułu oszczędności.

 Poradnik podzielony jest na dwa etapy.

·       Pierwszy obejmuje zagadnienia związane z pracami budowlanymi w kontekście    potrzeb przyszłych instalacji.

·        Drugi dotyczy warunków technicznych, schematów i  sposobów wykonywania instalacji.

Każdy etap zawiera „zalecenia” dla poszczególnych ekip wykonujących prace, w formie sztywnej kartki wydzieranej z dokumentacji z kopią dla właściciela, dla sprawdzenia zgodności wykonanych prac z zaleceniami. Poradnik zawiera także schemat wszystkich instalacji kablowych niskiego napięcia, rodzaju  kabli i przewodów, gniazd przyłączeniowych oraz najtańszych źródeł ich zakupu.

Poradnik dołączamy  do oferowanych zestawów koncentratora w cenie 1 złoty, jednak dla osób chcących wcześniej skorzystać z zawartych informacji, oferujemy poradnik w cenie 80 złotych brutto. Po dokonaniu zakupu koncentratora, wartość poradnika zostanie odjęta od kosztu zamówienia.

 

 

 

ikona Nasza oferta ikona Funkcjonalność ikona Kalkulator ikona Instalacje ikona Zrób to sam ikona Polecani wykonawcy ikona Jak kupić ikona Promocje ikona Sklep ikona Kontakt ikona Polityka Cookie
LOGO ABI DOM INNOWACJE ABI DOM przyjazny i bezpieczny - produkcja i instalacja koncentratora multimedialnego inteligentnego domu, instalacji wszystkich systemów niskonapięciowych występujących w domach, zabezpieczenie energetyczne, system antywłamaniowy, automatyka domowa, symulacja obecności, sterowanie roletami i markizami,
system alarmowy, sterowanie oświetleniem, czasowe załączanie obwodów, automatyczne podlewanie ogrodu, symulacja obecności...
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych