Kontakt z nami

telefon kontaktowy:
(48) 601-71-02-95
napisz do nas e-mail:
abihome@home.pl
ikona

LUDZKIM GŁOSEM
NIE TYLKO AUTOMATYKĄ CZŁOWIEK ŻYJE !!!

 

Nawet najbardziej rozbudowana automatyka domowa nie zastąpi podstawowych  mediów takich jak zasilanie energetyczne budynku, system alarmowy, telewizja, Internet, telefon czy domofon. Wszystkie te systemy oraz układy automatyki zintegrowane w jednej obudowie stanowią koncentrator multimedialny ABIdom

 

ZASILANIE ENERGETYCZNE

 

            Ilość i rodzaj zabezpieczeń energetycznych w budowanym domu jest, co do głównych elementów,  określona w projekcie budowlanym.  Jednak ostateczne wyposażenie „skrzynki bezpiecznikowej”  zależne jest od przyjętych rozwiązań i w konsekwencji elektryka wykonującego instalację.  Ilość modułów ochronnych jest kompromisem między wygodą a ceną. Dla przykładu (teoretycznie) można do jednego elementu różnicowoprądowego podłączyć cały dom, ale jeśli wystąpi zwarcie w jakimkolwiek miejscu instalacji,  zostaniemy pozbawieni prądu w całym domu aż do czasu usunięcia awarii. W drugim skrajnym przypadku możemy każdy z obwodów (np. gniazdko) zabezpieczyć odrębnym modułem. Będzie to rozwiązanie bardzo wygodne ale drogie.

 

            Nasza propozycja dotyczy dostarczenia kompletnych  zestawów modułów ochronnych dobranych  zgodnie z obowiązującymi przepisami i zoptymalizowana pod względem cenowym.   Wybór konfiguracji powstał z doświadczeń naszych,  jak i doświadczenia  wielu zaprzyjaźnionych fachowców.   Zestawy dostępne są także w opcji z krosem kablowym do połączenia modułów wewnątrz koncentratora.

 

SYSTEM ALARMOWY

Ze względu na wykorzystanie procesora centrali alarmowej do sterowania elementami automatyki,  wybór odpowiedniej centrali ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa obiektu jak                               i  funkcjonowania całego systemu.  Na rynku znajduje się wiele rozwiązań, jednak dla naszych celów w grę wchodzą centrale produkowane przez firmę SATEL   www.satel.pl  ze względu na możliwości programowe procesora oraz bogaty wybór sterowników i elementów wykonawczych oferowanych przez tą firmę. Sterowanie systemem może się odbywać lokalnie za pomocą manipulatorów LCD, w tym sensorycznych,  ekranu  dotykowego  przeznaczonego do obsługi central alarmowych i sterowania zaawansowanymi  funkcjami  automatyki  domowej  lub   zdalnie, za pomocą aplikacji dostępnych dla większości telefonów komórkowych oraz przeglądarki internetowej.

STEROWANIE  OŚWIETLENIEM

              Mówiąc prosto, jest to możliwość wysterowania poszczególnych lamp lub ich zespołów za pomocą włączników ściennych,  ekranów sensorycznych,  pilotów radiowych, urządzeń czasowych lub też automatycznie,  zgodnie  z  zaprogramowanym algorytmem. Sterowanie może dotyczyć funkcji załączenia  i wyłączenia oświetlenia oraz zmiany intensywności świecenia.

 Poszczególne obwody mogą tworzyć, tak zwane „SCENY ŚWIETLNE”, które są niczym innym  jak pogrupowanymi sekcjami zawierającymi różnego rodzaju lampy a uruchamianymi  w chwili zaistnienia zaprogramowanej sytuacji. Na przykład  scena, którą nazwiemy dla przykładu „POWITALNA”. Zostanie uruchomiona w momencie przyjazdu do domu i użycia pilota otwierającego bramę garażową  (przy założeniu, że na zewnątrz jest ciemno oraz, że system alarmowy jest włączony).  Uruchomienie pilota spowoduje załączenie  lamp oświetlających podjazd do garażu,  jego wnętrze oraz drogę dojścia do manipulatora wyłączającego alarm (jeśli nie znajduje się w garażu). Następnie wyłączenie alarmu spowoduje zaświecenie się lamp w przedpokoju, ciągach komunikacyjnych oraz w salonie i kuchni.

 

Można stworzyć scenę o nazwie … „INTYMNA” i spowodować  zaświecenie w salonie lamp bocznych,   listwy diodowej tworzącej kompozycję świetlną na suficie oraz, dla przykładu, tylne podświetlenie telewizora.

Lampy zaświecą się z zaprogramowaną intensywnością i będą się świeciły do czasu ich wyłączenia przyciskiem ściennym, pilotem lub zaprogramowanym wyłącznikiem czasowym.

  

Następną scenę możemy nazwać „ALARMOWA”, zostanie uruchomiona w chwili zadziałania sygnalizatora systemu alarmowego. Jeśli na zewnątrz jest ciemno, alarm spowoduje zaświecenie się lamp w wybranych pomieszczeniach i na przykład ich pulsowanie.

 

Ilość scen powinna być podyktowana wyobraźnią użytkownika ale także zdrowym rozsądkiem. Powinny być konsekwencją naturalnych zachowań domowników, ewentualnie uprzedzać ich potrzeby i nawyki.  Zbyt duża ich ilość odniesie skutek odwrotny od zamierzonego, wprowadzając chaos i czyniąc z domowników „operatorów oświetlenia”.

SYMULACJA OBECNOŚCI

to załączanie oświetlenia w wybranych pomieszczeniach w zaprogramowanych godzinach, zdalnie za pomocą telefonu komórkowego lub w wersji „inteligentnej” odtwarzając losowo sekwencje załączania oświetlenia przez domowników z okresu ostatniego tygodnia. Symulacja obecności może być uzupełnieniem instalacji alarmowej, podnosząc poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

OŚWIETLENIE AWARYJNE 

wybranych pomieszczeń po zaniku prąd jest możliwe dzięki czujnikom alarmowym w wersji „LUNA” wyposażonych w diodę świecącą wysokiej mocy, która uruchamia się automatycznie po zaniku napięcia sieciowego. W tym czasie zasilanie odbywa się z akumulatora systemu alarmowego. Dzięki niskiemu poborowi prądu oświetlenie może działać wiele godzin.   Ilość światła emitowana z czujnika jest porównywalna z tą jaka jest emitowana przez latarki diodowe.

STEROWANIE PODLEWANIEM OGRODU

          System podlewania ogrodu zasadniczo składa się z elementów sterujących cyklem podlewania oraz wykonawczych w postaci elektrozaworów, spryskiwaczy, węży doprowadzające wodę oraz czujnika wilgotności.  Można zakupić specjalny zegar sterujący procesem podlewania, jednak procesor centrali alarmowej posiada dodatkowe funkcje umożliwiające zastąpienie drogiego urządzenia (około 500 złotych)  i  zbudowanie w oparciu o niego, w pełni funkcjonalnego systemu nawadniającego ogród.

CENTRALNE WYŁĄCZANIE ZBĘDNYCH OBWODÓW

            Moment uzbrojenia systemu alarmowego w chwili wyjścia z obiektu jest okazją do uruchomienia wielu pożytecznych funkcji. Jedną z nich jest możliwość wyłączenia napięcia w gniazdkach sieciowych obwodów nie używanych  pod nieobecność domowników. Jest to istotne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo,  jak i wymierną oszczędność. W pierwszym przypadku uchroni to Państwa przed szkodami jakie mogą powstać w wyniku uszkodzenia sprzętu elektronicznego w czasie burzy lub pozostawionego włączonego żelazka, w drugim pozwoli na oszczędności energii traconej w wyniku pracy urządzeń pozostających w tak zwanym „stand Bay”. Mało kto wie, że urządzenia pozornie wyłączone pobierają energię na poziomie 20% ich normalnej pracy.

AUTOMATYCZNE ODCIĘCIE DOPŁYWU WODY

            W wyniku pęknięcia rurki doprowadzającej wodę do pralki, spłuczki, umywalki, pieca lub innej doprowadzającej wodę, może dojść do zalania pomieszczeń pod nieobecność domowników. Czujnik umieszczone w newralgicznych punktach domu (łazienka, pralnia, kotłownia) skutecznie wykryją wyciek i uruchomią elektrozawór odcinający dopływ wody. Jednocześnie zostanie wysłana wiadomość na telefon komórkowy wskazanych osób o powstałym zdarzeniu.

ZDALNE STEROWANIE SYSTEMEM I WYBRANYMI URZĄDZENIAMI

            Od pomysłowości właściciela obiektu zależy zakres stosowania tej pożytecznej funkcji. Poczynając od zdalnego załączenia oświetlenia, podlewania ogrodu, sprawdzenia załączenia systemu alarmowego, na sterowaniu ogrzewaniem kończąc, wszystkie te opcje możliwe są do sterowania za pomocą telefonu komórkowego lub komputera podłączonego do Internetu.

ZDALNY PODGLĄD OBRAZU  Z  ZAINSTALOWANYCH KAMER

              Telefon komórkowy, iPad, lub komputer  z dostępem do Internetu plus kamery zainstalowane na terenie posesji, to wszystko co jest potrzebne do zdalnego oglądania zdarzeń w Naszym domu.   Bez względu na porę dnia i nocy, miejsca w którym przebywamy, w każdej chwili jesteśmy w stanie sprawdzić co dzieje się w domu i jego otoczeniu oraz podjąć odpowiednie działania w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

TELEWIZJA

            Telewizja się zmienia, za kilka najbliższych lat telewizja jaką znamy odejdzie w zapomnienie. Przyszłość będzie należała do interaktywnej telewizji cyfrowej, gdzie programy a nawet zakres tematyczny serwisów informacyjnych  będzie można samemu wybierać.

Sieć telewizyjna i internetowa to dwa główne media domowe, które w nowo budowanym domu powinny być potraktowane z należytą uwagą.

 

Pierwsza sprawa to odpowiednie okablowanie domu oraz dobór właściwych przewodów.              W przypadku instalacji telewizyjnych należy zadbać aby przewody doprowadzające sygnały bezpośrednio  z anteny  były odporne na warunki atmosferyczne.     Zwykłe przewody telewizyjne (białe) po kilku latach przebywania na słońcu,  deszczu i mrozie, dodatkowo poniewierane  przez  wiatr stracą swoje własności elektryczne lub po prostu ich izolacja się rozpadnie.

Biorąc pod uwagę fakt,  że w większości przypadków  przewody prowadzone są w tynku, oraz to, że nie powinno się ich łączyć,  potencjalna  wymiana będzie bardzo utrudniona i kosztowna.

 

W prostych instalacjach telewizyjnych przewód od  anteny można bezpośrednio doprowadzić do gniazdka w pokoju.  Jednak takie rozwiązanie ma zasadniczą wadę, ponieważ  nie mamy prostej możliwości zmiksowania sygnału z satelity z sygnałami z telewizji naziemnej oraz kamer czy domofonu i przesłania go do wszystkich odbiorników.  Stosując w obwodzie urządzenie sumujące sygnały możemy zapewnić sobie odbiór wszystkich programów a dodatkowo oglądać  na ekranie telewizora obraz z zainstalowanych kamer lub osobę stojącą przed domofonem.

 

Koncentrator w zależności od ilości przewidzianych odbiorników telewizyjnych wyposażany jest w urządzenie sumujące cztero lub ośmio wyjściowe. Wybierając rodzaj sumatora należy  uwzględnić docelową ilość odbiorników telewizyjnych pamiętając, że do salonu muszą być doprowadzone dwa aktywne kanały – przewody,   w związku z tym do sumatora czterokanałowego można podłączyć trzy odbiorniki  a do ośmiokanałowego - siedem.

 

Instalowany w koncentratorze spliter pozwala na  oglądanie na kilku odbiornikach  różnych programów telewizyjnych  z jednej karty abonamentowej. W tym przypadku spliter pełni rolę rozdzielacza uprawnień do odbioru programów.  Niestety dotyczy to jedynie CYFRY+ i tylko ten operator zezwala na „klonowanie” karty abonamentowej. Funkcję tą można stosować jedynie w obrębie jednego gospodarstwa domowego przy opłaconym abonamencie.

 

INTERNET

 

            Internet wchodzi w kolejną fazę rozwoju, coraz szybsze łącza dodatkowe usługi proponowane przez operatorów powodują, że warunki techniczne instalacji także ulegają zmianie. Do niedawna wiele osób uważało, że wystarczy doprowadzić sygnał internetowy do domu i zainstalować router bezprzewodowy.  Pojawienie się telewizji internetowej wymusza odpowiednie,  stabilne prędkości transmisji danych. Takie warunki może zapewnić jedynie domowa sieć przewodowa. Oczywiście nadal można używać bezprzewodowych łączy dla otwarcia poczty lub dokonania zakupów internetowych,  jednak to prawie wyczerpuje zakres zastosowań rozwiązań radiowych.

Tak jak w przypadku telewizji, także tu należy zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie instalacji kablowej oraz prawidłowy dobór przewodów.  Oprócz skrętki komputerowej  (kat.5)  warto doprowadzić  światłowód z zewnątrz budynku do koncentratora i od koncentratora do salonu oraz pokoju,  w którym przewidujemy dobry sprzęt muzyczny  i  telewizyjny,  w niedługim czasie na pewno się przyda.

 

TELEFON

 

            W dobie telefonów komórkowych telefon stacjonarny wydaje się anachronizmem, jednak możliwość uruchomienia telefonu internetowego, w szczególności gdy mamy potrzebę wykonywania połączeń za granicę jest nie do przecenienia. Możliwość dzwonienia ze „zwykłego” aparatu, który otrzymuje dodatkowo numer telefonu stacjonarnego w dowolnej strefie numerycznej jest bardzo wygodne i uzasadnione ekonomicznie.  Koszt połączenia z dowolnym miejscem europie i USA to 3-9 gr.  groszy za minutę połączenia brutto. Aktualne ceny sprawdź u operatorów np. www.easycall.pl , www.extravoip.pl ,  www.halonet.pl .

Jedną z opcji wyposażenia koncentratora jest centrala telefoniczna voip z pięcioma numerami wewnętrznymi, oraz obsługą bramofonu i zamka bramki przez telefon  z jednoczesną możliwością obserwacji osoby z którą rozmawiamy na ekranie telewizora. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ umożliwia kontakt z osobą korzystającą z domofonu z dowolnego pokoju w którym jest telefon.

 

 

 

 

ikona Nasza oferta ikona Funkcjonalność ikona Kalkulator ikona Instalacje ikona Zrób to sam ikona Polecani wykonawcy ikona Jak kupić ikona Promocje ikona Sklep ikona Kontakt ikona Polityka Cookie
LOGO ABI DOM INNOWACJE ABI DOM przyjazny i bezpieczny - produkcja i instalacja koncentratora multimedialnego inteligentnego domu, instalacji wszystkich systemów niskonapięciowych występujących w domach, zabezpieczenie energetyczne, system antywłamaniowy, automatyka domowa, symulacja obecności, sterowanie roletami i markizami,
system alarmowy, sterowanie oświetleniem, czasowe załączanie obwodów, automatyczne podlewanie ogrodu, symulacja obecności...
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych